دوره زبان انگلیسی FCE

آزمون FCE | آشنایی با اهداف و بخش‌‌های مختلف دوره زبان FCE

آیا با دوره‌ FCE آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید این دوره شامل چه بخش‌ها و قسمت‌هایی می‌شود؟ ما در این بخش از سایت انگلیش بای رز قصد داریم تا شما را به طور کامل با تمام جهات و بخش‌های دوره FCE آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دوره‌ FCE چیست؟

مدرك آزمون دوره FCE معادل First Certificate in English يا مدرك Cambridge English First، آزموني است بر طبق استاندارد زباني اروپا (CEFR) كه زیر نظر دانشگاه كمبريج در سراسر جهان برگزار مي‌گردد. آزمون FCE براي زبان‌آموزان با سطح زباني بیشتر از متوسط upper intermediate یا سطح B2 استاندارد اروپا در نظر گرفته شده است.

تاریخچه آزمون یا دوره‌ FCE بر می‌گردد به سال 1939 با عنوان گواهي سطح پايين زبان انگليسي يا Cover Certificate in English (LEE)، که به عنوان دومين آزمون رسمي دانشگاه كمبريج براي زبان‌آموزان خارجي برگزار شد. در ابتدا این آزمون فقط از سه بخش تشكيل شده بود:

 • بخش oral (املاء، درك‌مطلب و مكالمه)
 • بخش زباني و نوشتار زبان انگليسي (دو ساعت زمان براي نوشتن موضوعی كلي و عمومي)
 • متون (دو ساعت درك متون براساس كتب دانشگاه Oxford)

دوره زبان انگلیسی FCE

اعتبار آزمون دوره FCE در آن سال به حدي بود كه بسياري از افراد، موفق به دریافت اين مدرك در جنگ جهاني دوم در بخش‌هاي مهم جنگ مشغول به فعاليت می‌شدند ( Hawhey, petal, 2013). این آزمون در سال 1975 براساس روش‎‌های به روز زبان‌شناسي و تدريس آزمون، به  FCE تغيير نام داد و در پنج بخش جديد به طراحی در آمد.

 • بخش نگارش Composition(نگارش درباره يك موضوع)
 • بخش درك‌مطلب Comprehention (آزمودن دانش گرامر)
 • کاربرد زبانی Usage of English (آزمودن دانش لغت شركت‌كننده)
 • بخش درك شنوايي Listening (سؤالات چند گزينه‌اي)
 • بخش مصاحبه Oral (آزمون مصاحبه)

هدف از شرکت در دوره FCE

شرکت در این دوره برای زبان آموزانی مناسب می‌باشد که در حال حاضر هدف مهاجرت و یا ادامه تحصیل در خارج از کشور را ندارند اما قصد دارند با ادامه دادن زبان و تقویت آن مدرکی بین المللی نیز دریافت کنند.

دوره FCE برخلاف بقیه دوره‌های آمادگی آزمون‌های بین المللی، علاوه بر آماده کردن زبان آموزان برای شرکت در آزمون، تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن سطح دانش زبانی زبان آموزان خواهد داشت، چراکه موفقیت در این آزمون فقط بستگی به دانش بالای زبان دارد و نه دانستن تکنیک.

 بخش‌هاي آزمون دوره FCE

آزمون FCE داراي دو بخش مي‌باشد كه هيچ فرقي با هم ندارند:

 • Cambridge English: First for schools
 • First Certificate for English

هر کدام از بخش‌های این آزمون داراي نمره 20 درصد کل نمره هستند. پنج بخش كلي که در این آزمون وجود دارد، كه هر يك دارای یک پاسخ‌نامه مجزا می‌باشد.

دوره زبان انگلیسی FCE

 • بخش درک مطلب (Reading)

این بخش متشکل از سه قسمت است که در بخش اول متني بلند و دارای 8 سؤال چند گزينه‌اي می‌باشد.  بخش دوم داراي يك متن جاخالي است كه شركت‌كننده بايد از كلماتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده، جواب مناسب را پیدا كنند. در قسمت سوم، زبان آموز بعد از خواندن متن، باید در سوالات به دنبال پاسخ‌گويي به جزئيات باشد و يا به تعدادی از سوالات پاسخ دهد. معمولا اندازه هر يك از این متن‌ها بين 550 تا 700 كلمه است. در این بخش از زبان آموزان انتظار مي‌رود كه دركشان از متون گوناگون گرفته شده مثل جمله‌ها، روزنامه و كتابچه‌ها در سطح مورد قبولي بوده و از تكنيك‌هايي مانند skimming، scanning و نيز deduction متون و ديگر تكنيك‌هاي درك‌مطلب به خوبي بهره ببرند. (توجه داشته باشيد كه تمامی اين تكنيك‌ها پايه تكنيك‌هاي دوره‌هاي IELTS، TOEFL، TOEIC و GRE هستند)

 • بخش نگارشی (Writing)

بخش نگارش به دو قسمت تقسیم می‌شود که قسمت اول به صورت اجباري می‌باشد. زبان آموزان بايد در این بخش نامه يا ايميلي را بر اساس سوال بنويسند (پايه‌اي براي بخش نخست آزمون IELTS در جنرال). در قسمت دوم از این بخش در آزمون FCE، دو سوال در اختیار زبان آموزان قرار داده می‌شود و از آن‌ها خواسته مي‌شود كه به يكي از آن‌ سوالات به صورت دلخواه پاسخ دهند و متني با تعداد 120 تا 180 كلمه بنويسند.

 • بخش كاربرد زباني (Use of English)

بخش شنيداري متشکل از چهار قسمت می‌باشد كه هر کدام شامل تركيبي از تعدادی مونولوگ و ديالوگ‌هایی از منابع مختلفی هستند مثل: راديو، تلويزيون و سخنراني‌ها و…

در قسمت اول، زبان آموزان به چند گفتگوی بي‌ارتباط با هم گوش خواهند داد (هر يك در 30 ثانيه) و بعد از آن به سوالات چند گزينه‌اي که برایشان در نظر گرفته شده در ارتباط با هر يك از گفتگوها پاسخ خواهند داد. در قسمت دوم این آزمون، زبان آموزان به يك مونولوگ و يا ديالوگ بين دو يا سه نفر گوش داده (در حدود 3 دقيقه) و بعد از آن به سوالات مرتبط با هر مونولوگ يا ديالوگ جواب خواهند داد. در قسمت سوم، زبان آموزان به مجموعه‌اي از مونولوگ‌ها گوش خواهند داد (در حدود 30 ثانيه براي هر مونولوگ) و بعد از آن بهترين متن را كه در هر يك از مونولوگ‌ها گفته شده، انتخاب مي‌نمایند.

در قسمت چهارم این آزمون، زبان آموزان به دیالوگ دو يا سه نفر گوش خواهند داد (حدود 3 دقيقه) و بعد از آن سپس به هفت سوال چند گزينه‌اي که برایشان در نظر گرفته می‌شود پاسخ خواهند داد. در اين بخش، توانايي زبان آموزان از استفاده از تكنيك‌هاي كلي آزمون مثل فهم gistها، درك جزئيات specific information، فهم نظرات opinion و… هدف اصلی خواهد بود. (در نظر داشته باشید که تكنيك‌هاي بخش شنوايي، پايه‌ تكنيك‌هاي آزمون IELTS است كه اين تكنيك‌ها در دوره آمادگي آزمون IELTS و TOEFL به صورت جزئي‌تر مورد بررسي قرار خواهند گرفت)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی

مطالب مشابه با آنچه مطالعه کردید

نظرات شما درباره این مطلب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بازگشت
مشاوره در واتساپ
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام