آزمون تافل

آشنایی با متوسط نمره آزمون تافل برای رشته و دانشگاه‌های مختلف

از جمله مهمترین سوالات متقاضیان شرکت در آزمون تافل این است که بدانند نمره کسب شده توسط آن‌ها نسب به نمره متوسطه در چه وضعیتی قرار دارد. حال سوال این است که نمره متوسط تافل چقدر است؟ نمره متقاضی بالاتر، کمتر یا مشابه آن نمره است؟ ما در این مقاله از سایت آموزش زبان انگلیسی انگلیش بای رز شمارا با متوسط نمره آزمون تافل آشنا خواهیم کرد.

متوسط نمره کل در آزمون تافل چقدر است؟

با توجه به ETS( سازندگان آزمون TOEFl)، متوسط نمره در این آزمون به شرح زیر است:

 • مهارت خواندن: ۲۰٫۵
 • مهارت شنیدن: ۲۰٫۲
 • مهارت صحبت کردن: ۲۰٫۴
 • مهارت نوشتن: ۲۰٫۹
 • مجموع: ۸۲

متوسط نمره آزمون تافل

حال با توجه به توضیحات و آمار و ارقام بالا، این موضوع را متوجه می‌شویم که هر نمره کلی که در محدوده 83 تا 120 باشد از میزان متوسط نمره آزمون تافل بیشتر است.

همانطور که می‌دانید آزمون تافل متشکل از بخش های مختلفی است که نمره متوسط برای هریک از این بخش‌ها 20 یا 21 است. بدیهی است که نمره 0تا19 در هر بخش از آزمون زیر نمره متوسط بوده و نمره 22 تا 30 هم بالاتر از نمره متوسط تعیین شده برای آزمون تافل است.

بررسی متوسط نمره تافل در گروه‌های مختلف

تا به اینجایی مقاله شما با نمره کلی و متوسط نمره هر بخش در آزمون تافل آشنا شده‌اید. حال سوال این است که آیا متوسط نمره آزمون تافل برای رشته خاصی در مقطع کارشناسی و یا مهاجرت به کشور خاصی متفاوت است؟ بله متفاوت بوده و ما در ادامه این مقاله به بررسی نحوه تغییر متوسط نمره تافل براساس موارد زیر خواهیم پرداخت.

 1. سطح آکادمیک(تحصیلی)
 2. جسنیت
 3. زبان مادری
 4. کشور مبدا

آشنایی با متوسط نمرات تافل براساس سطح تحصیلی

با درنظر گرفتن فاکتورهای بالا و تجزیه و تحلیل آن‌ها ما به ارائه متوسط نمرات تافل در سطوح تحصیلی مختلف می‌پردازیم.

مهارت نوشتن مهارت صحبت کردن مهارت شنیدن مهارت خواندن سطح
۱۹٫۲ ۱۹٫۱ ۱۷٫۱ ۱۶٫۴ دبیرستان
۱۹٫۳ ۱۹٫۰ ۱۷٫۹ ۱۸٫۲ کالج
۲۰٫۵ ۲۰٫۲ ۱۹٫۴ ۱۹٫۴ کارشناسی
۲۱٫۷ ۲۰٫۸ ۲۱٫۳ ۲۱٫۹ تحصیلات تکمیلی (رشته‌های دیگر بجز تجارت)
۲۱٫۷ ۲۱٫۱ ۲۱٫۳ ۲۱٫۸ تحصیلات تکمیلی (رشته تجارت)
۲۰٫۰ ۱۹٫۷ ۱۹٫۴ ۲۰٫۰ مدرسه زبان انگلیسی

در این جدول، آزمون دهندگان برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی (رشته تجارت و سایر رشته‌ها) بالاترین متوسط نمره را با مجموع نمره: ۸۶ بدست آورده اند. این روند از آنجا که این گروه در بالاترین سطح آموزشی هستند و در نتیجه به سطح زبانی بالاتری احتیاج دارند کاملا طبیعی است.
همچنین می بینیم که در مقابل دانش آموزان دبیرستانی، پایین ترین نمره را در آزمون به دست آورده‌اند: ۷۲٫ این روند نیزعجیب نیست، زیرا دانش آموزان دبیرستانی معمولا جوانتر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند و زمان بیشتری برای تقویت دانش انگلیسی خود لازم دارند. علاوه بر این، دبیرستان – که پایین ترین سطح تحصیلی در این جدول است – نیاز به زبان انگلیسی در سطح پایین تری نسبت به دوره های تحصیلات تکمیلی دارد.

در کل، متوسط نمرات دانشجویان تحصیلات تکمیلی (غیر از تجارت) و دانشجویان (تجارت) تفاوت زیادی با هم ندارند… برای این دو گروه از شرکت کنندگان، متوسط نمره درهریک از بخشها یکسان یا تقریبا یکسان است و این نشان می‌دهد سطح تحصیلی شما در مقایسه با رشته تحصیلی تاثیر بیشتری بر نمره آزمون تافل دارد.

متوسط نمرات تافل بر اساس جنسیت

مهارت نوشتن مهارت صحبت کردن مهارت شنیدن مهارت خواندن جنسیت
۲۰٫۷ ۱۹٫۹ ۲۰٫۱ ۲۰٫۶ مذکر
۲۰٫۱ ۲۰٫۸ ۲۰٫۲ ۲۰٫۴ مونث

کاملا، واضح است که زنان در مجموع ۱٫۱ امتیاز از مردان بالاترهستند. در واقع، زنان در همه بخش‌های آزمون به جز خواندن (که در آن زنان با ۰٫۲ امتیاز پایین تر هستند) بهتر عمل کرده‌اند.

آیا این آمارها به این معنی است که زنان در زبان انگلیسی بهتر از مردان هستند؟ نه دقیقا. همانطور که می‌بینید، تفاوت بین این نمرات بسیار کم است – در واقع کمتر از یک؛ به عبارت دیگر، شکاف بین مردان و زنان به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند به لحاظ آماری معنی دار باشد. درنتیجه، می توان گفت که هیچ تفاوت قابل توجهی در توانایی زبان انگلیسی از نظر جنسیت وجود ندارد.

متوسط نمرات آزمون تافل بر اساس زبان مادری

در این بخش، نقش زبان مادری را بر متوسط نمرات تافل برسی می‌کنیم. در جدول زیر، ما ۲۰ زبان مهم و متوسط نمرات تافل آنها را نمایش داده ایم. زبان‌ها به ترتیب حروف الفبا مرتب شده‌اند. اگر زبان مادری خود را در این لیست مشاهده نکردید، به بخش خلاصه داده‌ها و آزمون‌ها در صفحات بعدی و فهرست کامل زبان ها و متوسط نمرات تافل مربوط به آنها مراجعه کنید.

 

مهارت نوشتن مهارت صحبت کردن مهارت شنیدن مهارت خواندن زبان‌ها
۱۸ ۲۰ ۱۹ ۱۶ عربی
۲۴ ۲۳ ۲۳ ۲۳ بنگالی
۲۰ ۱۹ ۱۹ ۲۱ چینی
۲۴ ۲۴ ۲۳ ۲۲ انگلیسی
۲۱ ۲۱ ۲۰ ۲۰ فارسی
۲۱ ۲۱ ۲۱ ۲۱ فرانسوی
۲۴ ۲۵ ۲۵ ۲۳ آلمانی
۲۴ ۲۴ ۲۴ ۲۳ هندی
۲۲ ۲۲ ۲۳ ۲۳ ایتالیایی
۱۹ ۱۷ ۱۷ ۱۸ ژاپنی
۲۱ ۲۰ ۲۱ ۲۱ کره‌ای
۲۱ ۲۲ ۲۲ ۲۲ پرتغالی
۲۳ ۲۳ ۲۲ ۲۱ پانجابی
۲۱ ۲۲ ۲۲ ۲۰ روسی
۲۱ ۲۲ ۲۲ ۲۱ اسپانیایی
۲۲ ۲۵ ۲۴ ۲۱ سویدی
۲۳ ۲۳ ۲۲ ۲۱ تاگالوگ
۲۰ ۲۰ ۲۰ ۱۹ ترکی استامبولی
۲۴ ۲۴ ۲۳ ۲۲ اردو
۲۲ ۲۰ ۲۰ ۲۰ ویتنامی

با توجه به این اطلاعات، بالاترین متوسط نمره در آزمون تافل متعلق به زبان‌های:

 1. هلندی: ۹۹
 2. استونی، آلمانی و کنکنی: ۹۸
 3. دانمارکی، گالیسی، لوگزامبورگی و مالایالامی: ۹۷

و زبان هایی با کمترین متوسط نمرات عبارتند از:

 1. بامبارایی
 2. لائو و موسی: ۶۱
 3. جاوایی: ۶۳

جای تعجب نیست که زبان‌های هلندی و آلمانی بالاترین متوسط نمرات را به دست آورده اند، زیرا این دو زبان، نظر از شباهت در حروف الفبا، واژگان و تلفظ مانند زبان انگلیسی هستند.

متوسط نمره آزمون تافل

متوسط نمرات تافل بر اساس کشورها

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان مشتاق در سراسر جهان در آزمون تافل شرکت می‌کنند، بنابراین اجازه دهید این بار نمرات آزمون را بر مبنای کشورها برسی کنیم. بر اساس اطلاعات آماری، سه کشور با بالاترین متوسط نمره عبارتند از:

 1. ایرلند: ۱۰۰
 2. اتریش، هلند و آفریقای جنوبی: ۹۹
 3. بلژیک، دانمارک و سوئیس: ۹۸

و کشورهایی با کمترین متوسط نمرات عبارتند از:

 1. گینه: ۵۷
 2. کنگو و ساحل عاج (ساحل عاج): ۶۱
 3. مالی:۶۲

همانطور که داده‌ها نشان می‌دهند کشورهای اروپای غربی و شمالی باز هم از نظر میانگین نمرات در حدود نمره ۹۰ قرار می‌گیرند. آفریقای جنوبی – تنها کشورغیر اروپایی است که در بین سه کشور برتراز نظر متوسط نمرات قرار گرفته که به احتمال زیاد دلیل آن این است که انگلیسی یکی از زبانهای رسمی آن کشور میباشد.

جالب ترین نکته این است که شرکت کنندگان از کشورهایی که زبان اصلی آنها انگلیسی است به اندازه ای که انتظار میرفت خوب عمل نکرده اند. با وجود اینکه ایالات متحده، کانادا، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند انگلیسی زبان هستند، هیچ کدام از این کشورها جز سه کشور با بالاترین نمره متوسط ​​TOEFL نیستند!

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی

مطالب مشابه با آنچه مطالعه کردید

نظرات شما درباره این مطلب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بازگشت
مشاوره در واتساپ
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام