آزمون-آیلتس

نکات کلیدی برای موفقیت در آزمون آیلتس

کسب موفقیت در آزمون آیلتس برای بسیاری از علاقه‌مندان به زبان انگلیسی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا نتیجه این آزمون می‌تواند نقش مهمی در دریافت ویزای تحصیلی یا امکان مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان داشته باشد. به همین دلیل قصد داریم تا در این مطلب به بررسی نکاتی بپردازیم که می‌تواند به شما برای کسب نمرات بالا در این آزمون کمک کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آزمون آیلتس چیست؟

واژه IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System  است. در واقع آیلتس یک آزمون بین‌المللی برای سنجش میزان توانایی‌های شما در چهار مهارت اصلی نوشتن، صحبت کردن، شنیدن و خواندن به زبان انگلیسی است؛ بنابراین برای این که بتوانید نمرات بالایی را در آزمون آیلتس کسب کنید، باید این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید. بخش مهمی از موفقیت شما در آزمون آیلتس به این مسئله بستگی دارد که بتوانید به خوبی دانش خود را در زبان انگلیسی به نمایش بگذارید و امتحان گیرندگان را مجاب کنید که شما اطلاعات کافی را برای کسب نمرات بالا در این آزمون دارید.

 

ثبت نام آیلتس

 

برای موفقیت در آزمون آیلتس باید به چه نکاتی توجه کنید؟

چگونه می‌توانیم در آزمون آیلتس موفق شویم؟ روش درس خواندن برای آزمون آیلتس چگونه است؟ مطالعه چه منابعی می‌تواند به ما برای موفقیت در آزمون آیلتس کمک کند؟ ثبت نام در آژمون آیلتس چگونه است؟این سؤالات تنها بخش کوچکی از پرسش‌های داوطلبان آزمون آیلتس را شامل می‌شود. بهتر است بدانید که برای کسب نتایج خوب در بخش‌های مختلف این آزمون باید به نکاتی توجه داشته باشید که ما در ادامه آن‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

1.     یادگیری واژگان (Vocabulary)

اولین قدم در شروع مطالعه برای آزمون آیلتس یادگیری لغات زبان انگلیسی است؛ به عبارت دیگر شما زمانی می‌توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید یا مطلب نوشته شده به این زبان را درک کنید که واژگان زیادی را یاد گرفته باشید. بهترین روش برای یادگیری لغات انگلیسی، مطالعه منابع مختلف است؛ بنابراین علاوه بر کتب آموزشی سعی کنید کتاب‌ها و مجلات متفرقه را نیز بخوانید و به دنبال معنای لغاتی بگردید که با آن‌ها آشنایی ندارید. مطالعه هر متنی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد می‌تواند به شما در گسترش دایره لغاتتان و یادگیری زبان انگلیسی کمک کند؛ پس در این زمینه محدودیتی برای خود قائل نشوید.

 یکی از روش‌های مؤثر در یادگیری لغات انگلیسی، خط کشیدن زیر کلماتی است که معنی آن‌ها را نمی‌دانید. توجه داشته باشید که نیازی نیست در حین مطالعه به دنبال معنای لغات در دیکشنری بگردید بلکه پس از پایان خواندن یک متن، معنای لغاتی که زیر آن‌ها خط کشیده‌اید را پیدا کنید. این روش به شما کمک می‌کند که در حین خواندن متون انگلیسی، معنای لغات ناآشنا را با توجه به معنای کلی جمله حدس بزنید و در پایان چک کنید که آیا برداشت شما از معنای کلمات درست بوده است یا خیر. همچنین تکرار کردن کلمات و استفاده از آن‌ها در مکالمات روزمره‌تان می‌تواند به افزایش سرعت یادگیری شما کمک کند.

برخی نکات مهم برای یادگیری لغات

 • سعی کنید از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی برای پیدا کردن معنای لغات استفاده کنید و دیکشنری‌های غیراستاندارد و انگلیسی به فارسی را فراموش کنید.
 • یادگیری کلمات در قالب یک جمله مدت بیشتری در حافظه شما باقی می‌ماند بنابراین کلمات را به صورت تکی حفظ نکنید.
 • در هنگام یادگیری یک کلمه جدید به دنبال کلمات مترادف و متضاد آن نیز بگردید و سعی کنید آن‌ها را نیز به حافظه‌تان بسپارید.
 • به اصطلاحاتی که در نوشته‌های آکادمیک به کار می‌روند توجه بیشتری داشته باشید.
 • لغاتی که به تازگی یاد گرفته‌اید را در حین مکالمه یا نوشتن به کار ببرید.
 • فقط به یادگیری واژه‌های تخصصی نپردازید بلکه بیشتر زمان خود را صرف یادگیری کلماتی کنید که در مکالمات روزمره قابل استفاده هستند.
 • صرفا منابع مطالعه خود را از میان کتب آموزشی انتخاب نکنید؛ بلکه زمانی را نیز به مطالعه مجلات و مقالات وب‌سایت‌های مختلف انگلیسی‌زبان اختصاص دهید.

 

ثبت نام آیلتس

 

2.     افزایش مهارت خواندن (Reading)

بخش قابل ملاحظه‌ای از سؤالاتی که پاسخ دادن به آن‌ها می‌تواند باعث موفقیت در آزمون آیلتس شود مربوط به مهارت خواندن یا Reading است. در بخش قبلی تا حدودی نکات مهمی را که برای یادگیری لغات باید به آن‌ها توجه داشته باشید را توضیح دادیم. عمل کردن به این توصیه‌ها برای یادگیری لغات جدید می‌تواند به شما کمک کند تا نمره قابل قبولی را از این بخش کسب کنید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که برای پاسخ دادن به سؤالات این بخش از آزمون نیازی به دانستن معنای تمام لغات ندارد بلکه می‌توانید معنی برخی از کلمات ناآشنا را از طریق مفهوم کلی جمله درک کنید.

 پس در هنگام تمرین برای تقویت مهارت خواندن، دیکشنری را کنار بگذارید و بر اساس حدسیات خود یک‌بار متن را اول تا آخر بخوانید. سعی کنید متنی که برای مطالعه انتخاب کردید را به صورت هدفمند بخوانید به این معنی که در هنگام مطالعه از خود بپرسید چه سؤالاتی می‌تواند از این بخش مطرح شود.

3.     تمرین نوشتن

بخش نوشتن یا (Writing)  در آزمون آیلتس شامل دو بخش مجزا است که تفاوت‌های زیادی با هم دارند بنابراین نکاتی را به صورت جداگانه برای هر کدام از این دو بخش مطرح خواهیم کرد. با این حال توجه داشته باشید که به دلیل محدودیت‌های زمانی برای پاسخ دادن به سؤالات Writing  بهتر است برای هر بخش زمان مشخصی را تعیین کنید و فقط در همان بازه زمانی به سؤالات هر بخش پاسخ دهید.

 • بخش اول: برای کسب نمره کامل در این بخش باید در مورد اطلاعاتی که در دیاگرام توضیح داده شده است، بنویسید و از نوشتن مطالب فرعی و غیرضروری خودداری کنید. بهترین راه برای موفقیت در این بخش از آزمون آیلتس، مطالعه و تمرین بر روی جدول‌ها و نمودارهای استفاده شده در مجلات و روزنامه‌ها است.
 • بخش دوم: در ابتدا باید به بررسی و تحلیل سؤالاتی بپردازید که در این بخش مطرح شده است. سپس سعی کنید برای نوشتن تک تک جملات برنامه‌ریزی داشته باشید، به نحوی که در انتها فرصتی برای ویرایش متن نوشته شده باقی مانده باشد.

 

5f1a7b4b645b6e20b45093a222bce575

 

4.     تقویت مهارت صحبت کردن (Speaking)

برنامه‌ریزی و تمرین برای کسب نمره در این بخش از آزمون اهمیت بسیاری دارد. برای موفقیت در بخش مکالمه آزمون آیلتس باید بتوانید فرد مصاحبه‌کننده را قانع کنید که دانش و مهارت شما در زبان انگلیسی به اندازه کافی بالا است؛ زیرا در این بخش برخلاف سایر بخش‌های آزمون آیلتس، معیار کسب نمره، دادن پاسخ صحیح یا غلط به سؤالات نیست. بخش Speaking خود به سه بخش ساختاری (Structured Interview)، گپ کوتاه (Short Talk) و مصاحبه آزاد (Free Interview) تقسیم می‌شود. در نظر داشته باشید که تقویت مکالمه نیازمند صرف زمان زیادی است و شما نمی‌توانید در مدت کوتاهی به نتایج قابل‌توجهی دست پیدا کنید پس برای روان صحبت کردن و تلفظ صحیح کلمات بهتر است به توصیه‌های زیر عمل کنید.

 • سعی کنید با خودتان به صورت بلند بلند انگلیسی صحبت کنید. این کار باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما برای مکالمه به زبان انگلیسی افزایش پیدا کند.
 • در حین صحبت کردن صدای خود را ضبط کنید و دوباره گوش کنید. با تکرار این کار می‌توانید متوجه ایرادات خود در حین صحبت کردن شوید.
 • زمانی را برای مشاهده فیلم‌هایی به زبان انگلیسی و گوش دادن به شبکه‌های رادیویی انگلیسی‌زبان اختصاص دهید.
 • یکی از تمرین‌های بسیار مفید برای یادگیری تلفظ کلمات انگلیسی، تکرار کلماتی است که از طریق منابع مختلفی مانند فیلم یا موسیقی می‌شنوید.

5.     خوب شنیدن را تمرین کنید.

کسب نمرات بالا در بخش شنیداری Listening  کار چندان راحتی نیست؛ به همین دلیل باید زمان زیادی را برای تقویت مهارت‌های شنیداری خود صرف کنید. برای موفقیت در آزمون آیلتس باید برای هر کدام از بخش‌های آزمون برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد. توجه به نکات زیر تا حدودی می‌تواند به شما برای موفقیت در این بخش از آزمون کمک کند.

 • فایل‌های صوتی در آزمون فقط یک‌بار پخش می‌شوند؛ بنابراین در هنگام تمرین کردن در منزل فایل‌های صوتی را یک‌بار به طور کامل گوش کنید و در صورت نیاز دوباره این کار را تکرار کنید.
 • در هنگام تمرین کردن بعد از بررسی جواب سؤالات، مجددا فایل صوتی را گوش دهید.
 • در زمان برگزاری آزمون به دقت بر روی سؤالاتی که باید جواب آن‌ها را از طریق شنیدن فایل صوتی پیدا کنید، تمرکز کنید.

دلایل عدم موفقیت در آزمون آیلتس چیست؟

دلایل زیادی برای عدم موفقیت در آزمون آیلتس وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بی‌انگیزگی یا نداشتن هدف مشخص از شرکت در این آزمون است. همواره در نظر داشته باشید که برای موفقیت در آزمون آیلتس باید پشتکار داشته باشید و به صورت مستمر تمرین کنید. همچنین میزان هوش و استعداد افراد با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین سعی کنید هیچ وقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. شما باید برای تقویت تمام مهارت‌های چهارگانه برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید؛ زیرا بی‌توجهی به هر کدام از بخش‌های آزمون آیلتس می‌تواند باعث عدم موفقیت شما در این آزمون شود.

 زمانی در آزمون آیلتس شرکت کنید که مطمئن هستید با توجه به سطح دانشتان می‌توانید نمره مناسبی را کسب کنید؛ زیرا علاوه بر هزینه بالایی که باید برای شرکت در این آزمون پرداخت کنید، شرکت کردن پی در پی در آزمون آیلتس بدون داشتن دانش کافی می‌تواند باعث بی‌انگیزگی شما شود. بهتر است بدانید که برای آزمون آیلتس نمره قبولی و مردودی تعریف نشده و نمرات بین 5.5 تا 6.6 جزو نمرات خوب در این آزمون هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی

مطالب مشابه با آنچه مطالعه کردید

نظرات شما درباره این مطلب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بازگشت
مشاوره در واتساپ
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام