آزمون gre

معرفی آزمون GRE و قسمت‌های مهم این آزمون

آیا با آزمون GRE آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید این آزمون شامل چه بخش‌ها و قسمت‌هایی می‌شود؟ ما در این بخش از سایت آموزشی انگلیش بای رز قصد داریم تا شما را به طور کامل با تمام قسمت‌ها و بخش‌های آزمون GRE آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یاGraduate Record Examination  آزمونی است که در آن هدف توانایی‌های تحصیلی افرادی می‌باشد که قصد تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا را دارند. در این آزمون سه مورد مهارتی مورد سنجش و بررسی قرار خواهد گرفت که عبارتند از محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی.

آزمون GRE

در آزمون GRE توانایی افراد در یاضی، احتمالات، جبر و هندسه‌  مورد بررسی قرار می‌گیرد و به همین دلیل از لحاظ سطح سختی توسط شرکت کنندگان در این آزمون، در درجه بالایی قرار دارد.

برگزاری آزمون GRE به صورت دو نوع مختلف خواهد بود:

  • GRE General
  • GRE Subject

این دو آزمون از نظر نوع برگزاری و محتوای سنجش آن با همدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

آزمون GRE General

این آزمون به دو شیوه برگزار خواهد شد، روش کامپیوتری و روش کاغذی. اما با توجه به اینکه در ایران معمولا این آزمون با روش کامپیوتری خواهد بود، بنابراین در این مقاله بیشتر به بررسی همین روش خواهیم پرداخت.

آزمون GRE به روش کامپیوتری، در سه بخش مختلف از مهارت‌های فرد مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

بخش نگارش تحلیلی

در بخش نگارش تحلیلی، فرد شرکت ‌کننده ملزم است تا ۲ سوال را در مدت زمان زمان شصت دقیقه (یک ساعت) پاسخ بدهد. همچنین این بخش به طورصورت کلی شامل شش نمره خواهد بود که به‌ صورت نیم نمره کم یا زیاد خواهد شد.

بخش لغت و درک مطلب

در بخش لغت و درک مطلب از آزمون GRE، شرکت‌ کنندگان ملزم هستند تا ۴۰ سوال را که شامل دو مجموعه ۲۰ تایی خواهد بود را در طی مدت زمان سی دقیقه پاسخ بدهند.

شرکت کنندگان در این قسمت باید بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره را بدست آورند.

استدلال ریاضی

در این بخش که به عنوان خاص‌ترین بخش از آزمون GRE محسوب خواهد شد، شرکت‌ کنندگان ملزم هستند که چهل سوال که شامل دو مجموعه‌ی ۲۰ سوالی است را در طی مدت زمان ۷۰ دقیقه پاسخ بدهند. نحوه نمره دهی در این بخش دقیقا شبیه به بخش لغت و درک مطلب بوده، به این صورت که شرکت کنندگان می‌توانند بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ امتیاز در این قسمت از آزمون GRE دریافت کنند. لازم به ذکر است که نمرات به ‌صورت تک نمره‌ای تغییر خواهند کرد.

بررسی دقیق قسمت‌های آزمون GRE

بخش رایتینگ تحلیلی GRE

این قسمت از آزمون جی آر ای از 2 بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه این مقاله از سایت آموزش زبان انگلیسی آن 2 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

Issue writing

در این بخش متقاضیان می بایست پاسخ یک سوال را در مدت زمان سی دقیقه بدهند. پاسخ دادن به این سوال به صورت تایپی می‌باشد و شما باید با سرعت تایپ بالا سی دقیقه زمان تعیین شده برای این بخش را مدیریت کنید.

Argument writing

بخش argument یکی دیگر از بخش‌های مهم در آزمون GRE می‌باشد، که از نظر نحوه‌ی مطرح شدن سوال و محتوا تفاوت چشمگیری با 2 آزمون بین ‎المللی تافل و آزمون آیلتس دارد.

در این قسمت از آزمون پاراگرافی را که توسط نویسنده‌ای دیگر نوشته شده تحلیل کرده و یک نتیججه گیری کامل از آن داشته باشید. به این صورت که با استفاده از این شواهد و استدلال‌ها به ایراد گرففتن و اعمال نظر خود بر نوشته‌ی نویسنده در قالب یک متن ارائه دهند.

بخش واژگان(verbal)

در ابتدای ارائه توضیحات درباره این بخش لازم به ذکر است که بدانید در سال‌های کنونی به دلیل تغییر برنامه‌های برگزارکنندگان این آزمون، بخش واژگان با تغییراتی مواجه شده است که در ادامه به بیان دقیق آن‌ها خواهیم پرداخت.

تا سال 2011 با تمرکز زیادی که روی این بخش از سوی برگزارکنندگان شده بود، متقاضیان ملزم به به یاد سپاری لغات و کلمات مترادف و متضاد بودند. از آن زمان به بعد با توجه به تغییر در روش‌های برگزاری این آزمون در بخش واژگان، درک بیشتر مطالب و مهارت خواندن متن از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

بخش ریاضیات

کسب نمره بالا در این آزمون با سربلندی در این بخش توسط متقاضی امکان پذیر می‌شود.

تصورات متقاضیان از این بخش سوالات سطح بالای ریاضی بوده، اما لازم به ذکر است سوالات در این بخش همانند سوالات امتحانات ریاضی در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در مدارس کشورمان است.  سرعت عمل و استعداد بالا در تحلیل این سوالات و پاسخ دادن به آن‌ها این بخش از آزمون GRE را به پیچیده‌ترین قسمت برای متقاضیان تبدیل کرده است.

آزمون GRE Subject

آزمون جی ار ای سابجکت به آزمونی گفته می‌شود که  در آن میزان دانش زبانی افراد در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد بررسب و سنجش قرار خواهد گرفت. نمره‌ی این آزمون از ۲۰۰ تا ۹۹۰ محاسبه شده و در بازه‌های ۱۰ نمره‌ای تغییر خواهد کرد. تفاوت چشمگیری که این آزمون با GRE General دارد در نحوه برگزاری آن خواهد بود.

به این صورت که آزمون GRE Subject برخلاف GENERAL به صورت کاغذی برگزار خواهد شد.

آزمون GRE

مزیت و اعتبار مدرک آزمون gre

شرکت کنندگان در آزمون gre، بعد از موفقیت در این آزمون، این امکان برایشان فراهم خواهد شد که برای دریافت پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا اقدام کنند، بنابراین داشتن نمره‌ی این آزمون جهت این امر لازم است.

معیار نمره قبولی در این آزمون، باتوجه به شرایط متفاوت خواهد بود، بنابراین بهترین راه برای کسب اطمینان از نمره قبولی، ارسال یک ایمیل به فرد مسئول پذیرش در دوره مد نظر خواهد بود.

به‌طور خلاصه

همانطور که گفته شد، این آزمون برای ارزیابی توانایی‌های تحصیلی افرادی خواهد بود که قصد تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا را دارند. ما در سایت آموزشی انگلیش بای رز، به طور کامل به معرفی آزمون GRE پرداخته و شما را با تمام شرایط و جوانب آن آشنا کردیم.

 لازم به ذکر است شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به سایت englishbyrose.com مرجع کاملی از آموزش گرامر، لغات، اصطلاحات عامیانه زبان انگلیسی و … را برای آشنایی بیشتر خود با زبان انگلیسی و همچنین آماده ‌سازی برای آزمون‌های تخصصی زبان استفاده کنید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی

مطالب مشابه با آنچه مطالعه کردید

نظرات شما درباره این مطلب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بازگشت
مشاوره در واتساپ
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام